Spis treści
Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania
Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania polega na płukaniu strumieniowym i mechanicznym wyłapywaniu zanieczyszczeń. Specjalna pompa tłoczy wodę w obiegu zamkniętym c.o., która dodatkowo przepływa przez magnes neodymowy. Urządzenie z magnesem wyłapuje zanieczyszczenia metaliczne takie jak rdza i kamień kotłowy. Wstępnie układ ogrzewania jest czyszczony mechanicznie. Następnie do obiegu dodajemy specjalistyczną chemię, której zadaniem jest rozpuszczenie pozostałych szlamów i innych nieczystości. Kolejnym krokiem jest zneutralizowanie dodanej wcześniej chemii i płukanie układu czystą wodą. Cały proces trwa kilka godzin. Czas trwania zależy od wielkości instalacji centralnego ogrzewania, ilości grzejników, ilości pętli ogrzewania podłogowego, ilości wody w całym układzie, itp. Po wypłukaniu całej instalacji c.o., ogrzewanie jest bardziej efektywne, a co za tym idzie bardziej ekonomiczne, niezależnie od źródła ogrzewania.

Płukanie instalacji c.o.
Płukanie instalacji c.o. kończy się napełnieniem całego układu grzewczego wodą, do której dodawana jest chemia zapobiegająca ponownemu zanieczyszczeniu instalacji. Następnie trzeba odpowietrzyć instalację co.o., grzejniki, podłogówkę. Wypłukanie szlamu z instalacji grzewczej ma olbrzymie znaczenie, nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym. Grzejniki po czyszczeniu instalacji c.o. na całej swojej powierzchni są ciepłe. Oddają ciepło równomiernie szybciej nagrzewając pomieszczenie, a co za tym idzie zużywając mniej energii (gazu, opału stałego, prądu itp.). Zabieg czyszczenia instalacji należy przeprowadzać co jakiś czas, wydłuża bowiem żywotność całego układu grzewczego. Częstotliwość zależy od materiałów użytych w instalacji oraz ich wieku, twardości wody.
Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania
W ostatnich latach instalacje centralnego ogrzewania wykonywane są z materiałów odpornych na korozję. Instalacja centralnego ogrzewania jest zbudowana z różnych elementów, wykonanych z różnych materiałów. Cały układ instalacji stanowi układ zamknięty, wypełniony wodą. Zachodzą w nim różne reakcje fizykochemiczne pomiędzy materiałami elementów składowych. Powoduje to wytrącanie się różnych osadów, które zmniejszają wydajność całej instalacji grzewczej. Z upływem czasu w grzejnikach na dnie osiada warstwa szlamu, rdzy, drobinek metali. Powoduje to, że efektywnie grzeje tylko część takiego grzejnika. Od dołu zazwyczaj jest znacznie zimniejszy niż u góry lub całkowicie zimny. Jeśli chodzi o rury w instalacji c.o., to zmniejsza się ich średnica przepływu wody. Zachodzące procesy powodują wzrost kosztów ogrzewania z powodu mniejszej wydajności. Konieczna jest zatem okresowa konserwacja.
Chemia do instalacji centralnego ogrzewania
Czyszczenie i płukanie instalacji c.o. powoduje udrożnienie i odmulenie naszej instalacji grzewczej. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór środków chemii instalacyjnej. Środki do czyszczenia instalacji to produkty, które pomagają w osiągnąć wydajną oraz odpowiednio zabezpieczoną instalację. Stosowanie odpowiednich produktów renomowanych producentów, pozwala przedłużyć żywotność systemów i urządzeń.